Анастасія Гончар, лікар - невролог
Як "втекти" від інсульту ?
7 основних порад
"Якщо не бігаєш, поки здоровий, доведеться побігати, коли захворієш."
Горацій

Інсульт - страшне слово - вирок, завжди несподіване, як грім серед ясного неба, часто вперше чується у відділенні лікарні родичами постраждалого. Тоді, коли вже пізно говорити про профілактику. Детально про інсульт я розповім в окремому пості, а тут хочу висвітлити аспекти профілактики.
Поки не все втрачено, давайте розбиратись!
Інсу́льт (від лат. insulto «скачу, стрибаю»; також удар) — гостре порушення мозкового кровообігу, що виникає внаслідок гострої ішемії головного мозку і супроводжується структурними та морфологічними змінами в тканинах мозку і стійкими органічними неврологічними симптомами.
Інсульт - надзвичайно серйозне, іноді смертельне захворювання, за частотою - друга найбільш поширена причина смертності від серцево-судинних захворювань.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), у світі 15 мільйонів людей страждають інсультом щороку.


Існує декілька типів інсульту. Основні з них - ішемічний (88%) та геморагічний (12%).

Чому виникає інсульт?
При ішемічному інсульті ембол (згусток крові, що утворився десь в організмі, найчастіше в серці) мігрує до головного мозку та закупорює просвіт судин. Це кардіоемболічний підтип.
При атеротромботичному підтипі тромб, що сформувався в судинному руслі артерій головного мозку, що уражені атеросклерозом,перекриває кровотік.
Обидва механізми зумовлюють ішемію - стан, коли кисень не надходить в достатній кількості до клітин - вони втрачають свої функції а потім гинуть.
Як наслідок - неврологічний дефіцит, що і зумовлює клінічну картину.

Геморагічний інсульт, або крововилив у головний мозок - зустрічається значно рідше. Механізм пошкодження тканин - набряк та зміщення внаслідок стиснення кров'ю, яка надходить від пошкодженої судини. Крім атеросклерогу та гіпертонічної хвороби причина геморагічних інсультів - аневризми та артеріо-венозні мальформації, вроджені патології судин.
В структурі інсультів 88% припадає на ішемічний.
Причинами ішемічного інсульту є:
20% - атеросклероз коронарних артерій
20% - кардіальна емболія (згусток крові,що утворивсяв серці)
25% - лакунарні інсульти - внаслідок хвороби малих судин
30% - криптогенні (причина не вияснена)
5% - інші (рідкісні причини)
Симптоми інсульту
Інсульт зазвичай має типові прояви, які можна розпізнати у себе чи в людей, що знаходяться поруч, помітити навіть не будучи лікарем.
Часто - це слабкість м'язів обличчя чи кінцівок, що виникає раптово. Наприклад, ви не можете посміхнутись чи підняти руку до якогось рівня, відчуваєте заніміння обличчя, руки чи ноги чи половини тіла.
Вам раптово стало важко втримати позу, ви вимушено сідаєте чи падаєте, предмет випав з рук - це тривожний знак. При цьому може втрачатись чи змінюватись мова і артикуляція. Ви можете відчути головний біль чи запаморочення. Серед порушень зору зустрічаються двоїння в очах, розмитість зображення або втрата зору.
Лікарі назвуть це складними термінами - парез/атаксія/афазія/дизартрія/диплопія.

Лікування інсульту дуже складне та проблематичне. Прогноз індивідуальний, але часто після одужування пацієнти залишаються до кінця днів із тяжкою інвалідністю.

Тому краще бути інформованим та вміти попередити катастрофу!
Шкала FAST для швидкої діагностики інсульту:
F- face - асиметрія обличчя
A-arm - слабкість в руці
S - speech - нерозбірлива мова
T - time - час для виклику швидкої
Користуйтесь для швидкої діагностики шкалою FAST - це може врятувати вам чи вашим знайомим життя.
Фактори ризику інсульту
Серед факторів ризику порушень мозкового кровообігу виділяють модифіковані - так звані "поведінкові" - на які можна вплинути, медичні, та немодифіковані (на які немає впливу).
Модифіковані - це ваш спосіб життя, фізична активність, паління, вживання алкоголю та збалансованість дієти.

Медичні - високий артеріальний тиск, надмірний рівень холестерину, миготлива аритмія, діабет, атеросклероз.

Немодифіковані - вік понад 55 років, чоловіча стать, афроамериканська раса, генетична схильність та інсульт або ТІА в анамнезі.
правильна відповідь - ТАК!
Чи можна щось із цим зробити?
Виявляється до 80% всіх інсультів можна було попередити!

Ось найпростіші рекомендації, як це зробити прямо зараз!


1) Бути фізично активним.


Включаючи будь-яку рухову активність протягом дня. Всього 150 хвилин на тиждень - бігу, швидкої ходьби, водної аеробіки чи їзди на велосипеді xb 75 хв на тиждень енергійних силових занять суттєво знижують ризик багатьох хронічних хвороб.

Не обовязково бігати - щоб урізноманітнити та поєднати приємне з корисним, ви можете гуляти в парку з друзями, грати в командні ігри, займатись танцями чи йогою, завести собачку і вигулювати її 2 рази на день чи виходити на 1 зупинку раніше при доїзді на роботу :)

2) Відмова від паління
ВДВІЧІ знижує ризик усіх серцево-судинних подій, задумайтесь про це і кидайте палити НЕГАЙНО! Діабет на 40% зустрічається частіше у курців. І ще - за статистикою, курці помирають на 13-14 років ранше за некурців.

3) Від алкоголю повністю відмовитись важко, тому численні дослідження рекомендують - НЕ більше 1 дрінку для жінок та 2 - для чоловіків.
До речі - користь алкоголю - медичний міф. Не існує переконливих доказів, що він може позитивно впливати на оргнізм. Запам'ятайте - етанол має пряму нейро, кардіо- та гепатотоксичність! Тому якщо все-таки вирішили вживати алкогольні продукти, краще це робити помірно.
В різних країн своя інтерпретація того, скільки алкоголю містить один стандартний напій, тому стандартна доза алкоголю істотно різниться від країни до країни — від 7,62 мл (6 г) алкоголю в Австрії до 25 мл (19,75 г) у Японії.
Така кількість міститься в 150 мл сухого вина, або в 335 мл пива, чи 45 мл 40 градусного міцного напою (віскі, ром,джин, горілка).

Що таке "1 дрінк" в одній із інтерпретацій
4) Збалансоване харчування - в якому розмаїття овочів та фруктів, вживання риби не менше 2 разів на тиждень, обмеження насинених жирів простих вуглеводів, натомість використання ненасичених (оливкова та соняшникова олії) та клітковини.
В останніх рекомендаціях Американської асоціації серця рекомендують практикувати середземноморську дієту.
Основу такої дієти складають велику кількість фруктів, овочів, цілісних зерен, бобових, горіхів, насіння, м'яса птиці і риби. Дієта обмежує споживання червоного м'яса і знижує до мінімуму споживання продуктів, багатих насиченими жирами.
Також рекомендують обмежити вживання солі до 2,3г/добу.

Середземноморська дієта - збалансоване корисне харчування для профілактики ССЗ
Медичні фактори ризику також можна "контролювати".

5) відвідуйте свого сімейного лікаря хоча б 1 раз на рік для контролю артеріального тиску та ефективності наявної гіпотензивної терапії.
Якщо ви приймаєте препарати "від тиску" але тиск все одно>140/90 - це ознака, що варто переглянути схему або додати ще один препарат, що і зробить ваш сімейний лікар.

6) вимірюйте артеріальний тиск та рівень глюкози в крові і холестерину РЕГУЛЯРНО.
Варто придбати глюкометр для домашнього використання, якщо у вас цукровий діабет та тонометр якщо артеріальна гіпертензія.

7) регулярно вживайте необхідні препарати, прописані фахівцем, зокрема - гіпотензивні та цукрознижуючі.

Виконуйте ці поради регулярно - і ваші шанси на здорове життя суттєво зростають!


Made on
Tilda