Анастасія Гончар
Невролог
Чи існує діагноз ВСД?
Що таке вегето-судинна дистонія насправді
Певно, щодня в країнах пострадянського простору з поліклінік повертаються збентежені пацієнти із загадковим діагнозом "ВСД".
І вже вдома, покопавшись в гуглі, вони стають ще більш спантеличені - адже в мережі пишуть, що такого діагнозу не існує!
"Нічого не розумію" - жаліється мені знайома. "Як це не існує, якщо ось же він ,в моїй медичній карті?"

Що говорить МКХ-10?
В МКХ-10 діагноз ВСД відсутній. Найближчий аналог "ВСД" у МКХ - F45.3 Соматоформна дисфункція вегетативної нервової системи. Та чи можна вважати що саме це захворювання мав на увазі лікар кожного хворого з ВСД?
Вегето-судинна дистонія (дисфунція вегетативної нервової системи, нейроциркуляторна дистонія) - не діагноз, а синдром, що використовують при комплексі різноманітних скарг та симптомів у пацієнта. Він встиг набути слави "зливного бачка" чи "діагностичного смітника" для лікарів.

З точки зору практикуючого лікаря "типовий ВСДшник" - молодий хлопець років 17, в якого пітніють долоні, серцебиття, один раз було запаморочення (не поїв вранці, спішив на пару, був в натовпі в метро в гіпоксії), тиск 110/70 мм рт.ст чи140/90 , головні болі чи головокружіння, буває що болить живіт і є розлади травлення, в нього постійні стреси через навчання, втомлюваність, недосипання, дратівливість, тривожність, задишка під час бігу, іноді "висока" температура 37,1.
І всі додаткові методи обстеження не показують НІЧОГО серйозного (можливо поодинокі шлуночкові екстрасистоли на ЕКГ, що в юнаків такого віку трапляютьс і в нормі).

Що робити лікарю?

Пацієнт приходить неодноразово зі своїми скаргами, часто з мамою/бабусею і всі вимагають від тебе пошуку таємничої причини такого загадкового стану та негайного лікування! А об'єктивно він здоровий.

Часу розбиратись зовсім нема, під дверима кабінету натовп із серйознішими проблемами.

Та-да-да-да - діагноз ВСД спішить на допомогу!
Алгоритм - пишеш ВСД, призначаєш кавінтон/вітаміни/магнеБ6/валеріанку і бувай здоров, наступний!
З чого складається вегетативна нервова система?
Вегетативна (автономна) нервова система - відділ нервової системи, що регулює процеси в організмі, які відбуваються незалежно від вашої волі - дихання, серцебиття, скорочення м'язів судин, секреція залоз, робота шлунково-кишкового тракту. Вона складається з двох відділів, які антагоністично реагують на зміни внутрішнього середовища і підтримують сталість організму.

Симпатичний відділ іннервує гладкі мязи кровоносних судин і залози.
Він активується при стресі, коли організму потрібно активно реагувати на якийсь загрожуючий чи подразнюючий зовнішній фактор, наприклад, спізнення на роботу, втеча від нападника чи складання іспиту. Англійською -"fight or flight" або борись або тікай. Під дією нервового імпульсу в нервових закінчення симпатичних нейронів виділяються медіатори адреналін та норадреналін, які передають сигнали до адренорецепторів і зумовлюють відповідь на чинник.

Парасимпатичний відділ іннервує легені, бронхи,серце, стравохід, шлунок, кишечник, сечовий міхур. Медіатором парасимпатичного відділу є ацетилхолін, що виділяється в холінергічних нейронах і передає сигнали до холінорецепторів.
Парасимпатична нервова система активізується коли людині потрібно відновити запаси енергії, наприклад після описаних вище подій.

Автономна (вегетативна) нервова система – частина нервової системи, що забезпечує діяльність внутрішніх органів, регуляцію судинного тонусу, іннервацію залоз, трофічну іннервацію скелетної мускулатури, рецепторів і самої нервової системи.
Дисфункція вегетативної нервової системи може виникати вторино, як наслідок серйозних захворювань, що уражають власне вегетативні нерви чи головний мозок або самостійно, без відомої причини.
Часто симптоматика ВСД - це вегетативна реакція, відповідь організму на подразник (стрес), а не власне ураження нервів, так званий психовегетативний синдром.

Симптоми "ВСД"
Групу симптомів, які зустрічаються в пацієнтів із синдромом ВСД поділяють на декілька блоків.
Психоемоційні

 • тривога, неспокій, дратівливість
 • безсоння, важко заснути, сон поверхневий, не приносить відпочинку, важко прокинутись
 • знижена концентрація уваги, підвищена стомлюваність
 • знижений настрій, плаксивість, лякливість
 • страх смерті, страх зійти з розуму, інші фобії
Кардіологічні та дихальні

 • прискорене серцебиття
 • перебої в роботі серця
 • коливання артеріального тиску більше 20 мм рт.ст.
 • болі в області серця і діафрагми, дискомфортне відчуття в грудній клітці
 • відчуття нестачі повітря
 • "клубок в горлі"
 • нормальна ЕКГ
Гастроентерологічні та дерматологічні

 • закрепи
 • проноси
 • метеоризм
 • дискомфорт в животі, печія, болі
 • тремтіння рук, тіла
 • відчуття заніміння чи повзання мурашок по тілі
 • пітливість шкіри
 • сухість в роті
 • спазм м'язів
Інші

 • головокружіння
 • запаморочення
 • підвищення температури тіла до субфебрильних цифр (37-38)
 • відчуття жару
 • озноб
 • відчуття нестійкості при ході
 • при цьому відсутність запалення за результами обстежень
Ці симптоми можуть зустрічатись в різних комбінаціях, не обов'язково всі разом.
Якщо на прийом до лікаря приходить пацієнт з діагнозом ВСД, це означає тільки одне - його потрібно дообстежити та знайти справжню причину захворюваня.

Перелік додаткових методів обстеження має включати загальний аналіз крові та сечі, біохімічний аналіз крові, ЕКГ, іноді - добовий моніторинг ЕКГ чи ЕхоКГ, за потреби УЗД органів черевної порожнини, рентгенографія грудної клітки, в деяких випадках МРТ головного мозку, консультації кардіолога, гастроентеролога, ендокринолога, невролога, а якщо об'єктивно немає підстав вважати пацієнта хворим, а він продовжує скаржитись - варто направити його на прийом до психіатра.
Отож, якщо обстеження на руках показують норму, остання інстанція зазвичай - психіатр.

F45 за МКБ 10 - соматоформні розлади - належить до розділу психіатрії. В описі до розділу МКБ пояснено, що цей розділ включає нозології, головною особливістю яких є повторне пред'явлення соматичної симптоматики одночасно з наполегливими вимогами медичних обстежень, незважаючи на повторні негативні їх результати і запевнення лікарів, що симптоми не мають соматичної природи, а якщо у хворого і є будь-які соматичні захворювання, вони не пояснюють природи і ступеня вираженості симптомів чи страждання або скарг пацієнта.

Саме психіатр здійснить дифдіагностику між депресивним/тривожним/біполярним/соматоформним розладом та призначить лікування або психотерапію.
Не варто боятись відвідувати психіатра, психотерапевта.
Це спеціалісти, які допоможуть виявити та побороти психологічні проблеми, які можуть зумовлювати функціональні розлади організму.

Когнітивно-біхевіоральна психотерапія входить до потоколів лікування депресії NICE (National Institute for Health and Care Excellence) та показала не меншу ефективність за фармакотерапію в лікуванні тривожних та депресивних розладів.
Якщо ви впізнали у собі героя цієї статті, не варто занепадати духом.

Не лише заспокійливі, протитривожні препарати чи антидепресанти показані в даному випадку. Як пацієнти, так і лікарі часто недооцінюють чудову методику, яка здатна як запобігти проблемам так і допомогти в лікуванні - модифікація способу життя.

Спосіб життя - це ваш сон, фізична активність, харчування, відпочинок і хобі, приємні емоції та відмова від шкідливих звичок.

Ніщо так не допомагає знімати стреси та не запобігає психосоматиці як раціональний режим дня. Сон хоча б 7 годин (бажано вночі), збалансоване харчування (багато овочів, фруктів, риби та менше простих вуглеводів, жиру та червоного м'яса), чергування праці та відпочинку - невід'ємні складові життя здорової людини.
Місяць в офісі без вихідних або два тижні перед сесією за книжками і на "ноотропах" без сну та їжі - навряд чи покращать адаптивні властивості організму, а от "розхитати" нервову систему і призвести до неврозу - запросто можуть.

Не можна лікувати тіло, не лікуючи душу.
Сократ
Щоб позбутися симптомів ВСД необхідно змінювати як спосіб життя, так і спосіб мислення.

Таблетки не навчать вас справлятись зі стресом.

Це зможете зробити тільки ви.

Вчіться правильно реагувати на виклики і конфліікти.

Шукайте заняття, що допомагає розслабитись.

Корисно займатися йогою, медитацією, навчитись релаксуючих технік.

Можна приймати контрастний душ, робити масаж.

Позитивне мислення ніхто не відміняв!


Будьте здорові!

Поширте допис та підпишиться на цікаві новини!
Підписуйтесь на автора допису
Анастасія Гончар у facebook
comments powered by HyperComments
Made on
Tilda